Czy trzeba wynajmować profesjonalnego przewodnika, aby obecnie zwiedzić Warszawę? Zdecydowanie nie! Istnieje wiele aplikacji, z których można skorzystać, aby dotrzeć do najważniejszych i najbardziej kultowych miejsc, jakie ma do zaoferowania stolica Polski. Jedną z nich jest aplikacja USE-IT Warsaw, która skieruje użytkownika do ponad 100 kultowych kulturalnych miejsc znajdujących się na terenie Warszawy.
Do jakich miejsc dotrzesz korzystając z aplikacji USE-IT Warsaw? Oczywiście odwiedzisz Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe, Łazienki Królewskie, Pałac Prezydencki, ale także wyjątkowe publiczne toalety znajdujące się przy Skwerze Hoovera, kultową już księgarnię Czuły Barbarzyńca, jak i liczne sklepy vingate oraz klimatyczne kawiarnie. W innych aplikacjach ciężko byłoby znaleźć informacje o tym, gdzie znajduje się w Warszawie najsłynniejszy bar mleczny. Z pomocą aplikacji USE-IT Warsaw można będzie zwiedzić zarówno standardowe, jak i nietypowe miejsca.
Okazuje się, że zawód przewodnika turystycznego znajduje się na nieszczęsnej liście 702 profesji, którym grozi zastąpienie przez roboty/aplikacje/urządzenia mobilne. Wpływ ma na to komputeryzacja niektórych zawodów, jak i możliwość zastąpienia człowieka maszyną.
Branża turystyczna rozwija się w niezwykłym tempie. W wielu muzeach zarówno w Polsce, jak i w europejskich krajach turyści otrzymują słuchawki, w których w wybranym przez siebie języku słyszą informacje, które dawniej przekazywał przewodnik. Dziś już nie ma takiej potrzeby. Wystarczy odpowiednio przygotowana aplikacja, aby turysta otrzymał wszystkie wiadomości, jakich potrzebuje do poznania miejsca.
W rozwoju zawodu, jakim jest przewodnik turystyczny nie pomagają również aplikacje typu USE-IT Warsaw, dzięki którym turyści zagraniczni, jak i polscy mogą w ciekawy sposób zwiedzić miasto, dotrzeć zarówno do najpopularniejszych, jak i mniej znanych obiektów oraz miejsc. Co więcej, usługa jest dostępna bezpłatnie, nie tak jak konieczność wynajęcia przewodnika turystycznego. Za to już się płaci, i to całkiem niemało. Nie ma więc co dziwić się, że aplikacje powoli zastępują ludzi posiadających co prawda rozległą wiedzę, ale ograniczone moce przerobowe.
Czy to dobre zjawisko, że aplikacje zastępują człowieka? Dla turystów jak najbardziej, dla osób trudniących się tym zawodem już niekoniecznie. Turysta mając do dyspozycji aplikację staje się zupełnie niezależny. Może zwiedzać miasto w spokoju, dokładnie tak, jak jest mu wygodnie. Jest w stanie bez problemu dotrzeć do interesujących miejsc, a jednocześnie organizować sobie czas dokładnie tak, jak jest mu wygodnie. Ponadto, otrzymuje wszystkie niezbędne informacje pozwalające na poznanie historii. Czego chcieć więcej?